EKO a udržateľnosť v remini

Už dlhšiu dobu sa zaoberám tým, aký dopad bude mať na našu budúcnosť náš životný štýl. Nezriedka si ubližujeme, nemyslíme a ovládame iných. Ako mnohí iní výrobcovia a startup-isti, aj ja sa v remini snažím validovať našu značku a produkty pre predstavu udržateľného sveta. Čistého, funkčného a slušného k ľuďom aj ku zvieratám. Rozmýšľam, či vôbec môžem mať pozitívny vplyv, keď všetko, čo robíme sa na planéte nejako podpisuje. Je mi jasné, že osobná ekologickosť človeka spočíva skôr v tom, čo nekúpi a nezahodí než v tom, že bude vypúšťať ECO-posty. Preťažený človek sa upokojuje čokoládou, kozmetikou, novými šatami, kávovarom, autom… Naháňa pocit, že všetko je v poriadku. Ten stratený moment z mladosti, keď všetko bolo vyladené a vpredu len vízie. A vytesňuje chvíle, keď po sebe neupratal.

Keď som na tom podobne pomáha mi len sadnúť si a roztriediť veci v hlave. Rozhodnúť sa. Stačí k tomu zápisník, pero a ticho. Pretože všetko je v hlave.

Tri body

1. Robíme s papierom. Ten je dobre recyklovateľný. Ten náš obzvlášť. A bodka.
To je prvý argument. Papier je z trvalo udržateľných zdrojov (FSC).
Nepoužívame recyklovaný papier, ten nespĺňa požiadavky papiera, na ktorý chce väčšina ľudí ukladať svoje myšlienky. Náš papier je v určitom zmysle viac. Je vyrobený z recyklovanej bavlnenej buničiny. Nie sú to odpílené stromy. Vďaka tomu, že je zásaditý, nežltne a nerozpadáva sa. Vydrží veky, ak ho správne skladujete.

2. Minimalizujeme odpad z výroby.
Znamená to, že rátame s odrezkami. Približne polovica odrezkov ide do recyklácie a druhú polovicu použijeme na výrobu praktických vecí, ktorými potešíme zákazníkov, podporíme ich aktivity, alebo ďalej použijeme pri práci. Napríklad zvyšky kartónu, z ktorého vyrábame dosky zápisníkov používame na rozotieranie lepidla. V rovnakom rozmere ich používame aj na výrobu vizitiek. Šité odrezky z papiera používame na vreckové zápisníky pre deti, ako darčeky alebo na podporu workshopov.

3. Máme eso v rukáve a ukážeme vám ho.
Zápisník totiž nie je „spotreba“! Keď ho vypíšete, neputuje do koša. Ostáva v rodinnej knižnici.
Kvalitný papier vám poskytne priestor. Čas, ktorý s ním strávite v tichosti, upratovaním myšlienok a hodnôt je ten čas, kedy budete vedieť, čo robíte. Vydáte sa opačným smerom od konzumu. UPOKOJÍTE SA, vykopete a zahodíte to, čo vás v podvedomí ťaží. Rozlúčite sa s podnetmi, ktoré vás pálčivo nútia nakupovať nezmysly. NAUČÍTE SA tešiť sa z vlastných dobrých nápadov, prírody, starostlivosti o okolie a blízkych; z prehľadu vo vlastnom živote. UŠETRÍTE si námahu, behačky a peniaze. ZÍSKATE rozvahu, silu a voľný čas.

 

ECO-blog-remini

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s